Jakich języków obcych się uczyć?

0
127
3/5 - (1 vote)

Pytanie w temacie właściwie jest bardzo tendencyjne, ponieważ odpowiedź zawsze będzie brzmiała “to zależy”. A od czego? Od tego, z jakim językiem masz największą styczność, jaki Ci się przyda, w jakim miejscu mieszkasz, jakie są Twoje plany na przyszłość, w jakiej branży pracujesz i tak dalej – można by tak długo wymieniać, warto jednak dodać, że najlepszą odpowiedzią na to pytanie byłoby “jak najwięcej”. Oczywiście, najlepiej nauczyć się jak największej ilości obcych języków, ponieważ, rzecz jasna, da nam to najszersze perspektywy.

Patrząc obiektywnie na polski rynek, można ze śmiałością stwierdzić, że język angielski przestaje w ogóle należeć do grupy języków obcych, ponieważ obecnie jest to standard. Tego języka wymaga się od każdego, co nie powinno dziwić. Nasz rynek jest coraz bardziej zamerykanizowany, a język angielski zawsze będzie przodował w branży handlowo-usługowej. Przede wszystkim więc warto zacząć się uczyć języka angielskiego. Gdy się go opanuje, należy zacząć myśleć nad następnym. Choć nie do końca, wielu ludzi uważa za korzystne uczenie się kilku języków na raz. Nieprawdą jest to, że mogą się one mylić, to znaczy mogą, ale tylko wtedy, jeśli będzie to ta sama grupa języków o bardzo podobnej strukturze i słownictwie.

Dlatego właśnie dobrym rozwiązaniem jest uczenie się jednocześnie dwóch języków pochodzących z dwóch różnych rodzin języków. Więc przykładowo – uczymy się angielskiego, który jest językiem germańskim, to zacznijmy się uczyć języka rosyjskiego, który jest językiem słowiańskim. W tym miejscu panuje duże pole do popisu, ponieważ jest wiele popularnych języków z różnych rodzin. Jest jeszcze na przykład francuski, hiszpański i włoski – które można swobodnie dodać do nauki języka angielskiego. Warto jednak unikać jednoczesnego uczenia się języka angielskiego i niemieckiego.

Przeczytaj również:  Odkrycie Hiszpanów - 1513 r.

Tak naprawdę trudno powiedzieć, których języków obcych warto się uczyć, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć, z kim będziemy partnerować w przyszłości. Należy jednak do wszystkiego podchodzić solidnie, do nauki języków też. Jest teoria mówiąca o tym, że jeśli chce się dobrze opanować dany język, trzeba się go uczyć przynajmniej piętnaście minut dziennie. Zostańmy przy tym.