Delaware

0
59
4/5 - (1 vote)

Delaware jest wprawdzie stanem przedostatnim co do wielkości, ale jako pierwszy ratyfikował Konstytucję i szczyci się długą historią. Stan Delaware był pierwotnie portem kolonii Pensylwania, ale zawsze miał poczucie własnej odrębności. Kiedy zadeklarował niepodległość względem Wielkiej Brytanii w 1776 roku, ogłosił jednocześnie niezależność także od Pensylwanii!

Nasz stan zawsze przyciągał ludzi przedsiębiorczych. W 1802 roku E.I. du Pont de Nemours wyemigrował z Francji i założył fabrykę prochu strzelniczego w pobliżu Wilmington. Do roku 1921 fabryka ta zaopatrywała w proch amerykańskich myśliwych, żołnierzy i budowniczych pracujących przy takich przedsięwzięciach jak kolej transkontynentalna i Kanał Panamski. Z tej fabryki narodziły się nowoczesne zakłady przemysłu chemicznego, które wciąż mają tu swoją główną siedzibę. Do ważnych firm działających w tym stanie należą też Hercules, Inc. Oraz ICI Americas. Delaware od dawna potrafił przyciągać inwestycje korzystnymi dla biznesu prawami i przepisami podatkowymi. Właśnie dlatego w latach siedemdziesiątych zaczęły się tu przenosić największe firmy oferujące karty kredytowe. W rezultacie Wilmington stało jednym z głównych centrów bankowych. Co ciekawe, tu.zarejestrowanych jest 50 procent firm z listy 500 czasopisma Fortune.

Dzięki swojemu centralnemu położeniu Delaware może korzystać z ofert pracy i rozrywki całego regionu. Nowy Jork, Filadelfia, Baltimore i Waszyngton są w zasięgu dwóch godzin jazdy samochodem, a nadto łączy je szybkobieżna kolej Metroliner. 300 mil naszego wybrzeża i wspaniałe plaże-są tu jedne z najlepszych na wschodnim wybrzeżu miejsc do surfowania – przyciągają gości z całego kraju.

Ludność: 706 000 osób.
Skrót: DE
Stolica: Dover (30 414).
Większe miasta: Wilmington (69 490),
Newark (27 870).
Powierzchnia: 5246 Km kwadratowych.
Pochodzenie nazwy: Od rzeki i zatoki Delaware, nazwanych na cześć Sir Thomasa Westa, lorda De La Warr.
Rolnictwo: Drób, soja, kukurydza, produkty szklarniowe, ziemniaki, grzyby, fasola, groszek, jęczmień, ogórki, pszenica, żyto, sorgo.
Przemysł: Delaware należy do stanów przodujących w bankowości oraz wdrażaniu systemów informatycznych.
Ważniejsze firmy: DuPont,
MBNA,
Gore,
Zeneca.
Podatek od sprzedaży: Nie ma.
Zasoby naturalne: Piasek i żwir, magnez, kamienie szlachetne i półszlachetne.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 24°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -2°C.
Przeczytaj również:  Krótkie wyjaśnienie co to są punkty ECTS