Święta za granicą. Jak spędzić Boże Narodzenie na wymianie studenckiej?

0
99
3/5 - (1 vote)

Studenci z całej Europy coraz częściej wyjeżdżają poza obszar kontynentu w ramach różnych programów wymiany studenckiej. Europejskie Święta Bożego Narodzenia z reguły różnią się drobnymi detalami kulturowymi i religijnymi. Wielu studentów z Europy przebywa w trakcie Świąt poza terenem swojego rodzinnego kraju.

Student II roku ekonomii Universidad Carlos III w Madrycie (Hiszpania) przebywa wraz z innymi znajomymi z Europy na wymianie studenckiej na Filipinach. Jak mówi: Ten czas zawsze mi się kojarzy ze śniegiem i zmarzniętymi ludźmi, pijącymi gorącą czekoladę . Jednak na Filipinach jest całkiem inaczej”. ” Czuję się tutaj, jakbym był na letnich wakacjach a nie spędzał Boże Narodzenie. Jednak muszę przyznać, że w przeciwieństwie do Hiszpanii, gdzie głównym  motywem Świąt jest Papa Noel, tutaj na Filipinach święta są dużo bardziej rodzinne„. Rios wraz z przyjaciółmi z Hiszpanii spędzą tegoroczne święta poza domem, zatem planują podróż do Bangkoku, a przerwę świąteczną spędzą w Laosie.

Niemka Marion Waller zauważa, że: „Święta we Francji nie zaczynają się już we wrześniu, jak to jest na Filipinach. Zaczynamy dopiero po Halloween, a domy przystrajamy 25 grudnia. Nie wyobrażam sobie Świąt bez rodziny. Na co dzień mieszkam we Francji, dlatego co roku rodzina przyjeżdża do mnie na Święta z Niemiec.„  Miną jeszcze 3 miesiące zanim Marion wróci do domu, jednak przez cały semestr spędzony na Filipinach, przekonała się do klimatu tego państwa i cieszy się z doświadczenia, jakie dała jej ta wymiana studencka.

Przeczytaj również:  Szkoła Cork