Tennessee

0
144
4/5 - (1 vote)

Szczycimy się naszą południową gościnnością. Kiedy nas odwiedzisz, może będziesz miał okazję spróbować naszej miętówki lub zimnej coca-coli oba napoje pochodzą z Georgii. Nie zapomnij też o słodkich brzoskwiniach, które są naszym znakiem rozpoznawczym.

Pierwszych angielskich osadników na teren obecnej Georgii przywiózł w 1733 roku James Oglethorpe, członek parlamentu brytyjskiego. Chciał on stworzyć kolonię dla ludzi, którzy zostali uwięzieni za niepłacenie długów i dzięki pracy w kolonii mogliby uregulować swoje zobowiązania. Niewielu dłużników przybyło do kolonii. W pobliżu Savannah w 1793 roku Eli Whitney wynalazł maszynę do oddzielania ziaren od włókien bawełny. Przyspieszyła ona pięćdziesięciokrotnie prace nad czyszczeniem bawełny i przyczyniła się do upowszechnienia jej upraw na całym Południu. Mamy wprawdzie opinię ludzi radosnych i szczodrych, ale nasza historia bywała smutna. Georgia wiele wycierpiała w czasie wojny secesyjnej. W 1864 roku generał Unii, William Sherman, poprowadził swój „marsz, ku morzu” przez Georgię, powodując zniszczenia i straty w wysokości ! 100 milionów dolarów i paląc doszczętnie Atlantę. Wydarzenie to zostało I opisane w powieści Margaret Mitchell (pochodzącej z Georgii) Przeminęło z wiatrem. W 1937 roku autorka otrzymała za tę książkę Nagrodę Pulitzera, a dwa lata później na podstawie powieści powstał jeden z najpopularniejszych filmów wszech czasów.

Na szczęście, po wielu wysiłkach, Atlanta została odbudowana i dzisiaj jest jednym z głównych ośrodków handlu i biznesu na Południu. Symbolem miasta i jego historii stał się feniks odradzający się z popiołów. Atlanta była też jednym z centrów ruchu w obronie praw obywatelskich. Stąd pochodził Martin Luther King i w środku miasta znajduje wielki kompleks budynków nazwany jego imieniem. Jesteśmy szczególnie dumni z postępu dokonanego w stosunkach rasowych. Wciąż wiele pozostaje do zrobienia, ale to, co już osiągnęliśmy jeśli chodzi o wprowadzanie równości, uważa się za wzór dla reszty kraju.

Przeczytaj również:  Szkoła Durban

Inne z naszych miast, Savannah, miało szczęście uniknąć zniszczeń wojennych. Można tu zobaczyć romantyczną architekturę, często sprzed wojny secesyjnej. Savannah znane jest też z kolorowych domów i antykwariatów.

Georgia ma wiele do zaoferowania, ale nasze ulubione zajęcie jest bardzo proste. Kiedy tu trafisz, może będziesz miał okazję usiąść na werandzie z zimnym drinkiem i pogawędzić z innymi.

Ludność: 4 896 641 osób.
Skrót: Tn
Stolica: Nashville (510 784)
Większe miasta: Memphis (610 337), Knoxville (165 121), Chattanooga (152 466)
Powierzchnia: 109 158 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Słowo pochodzi z języka indiańskiego, ale jego dokładne znaczenie nie jest znane.
Rolnictwo: Bydło, mleko, soja, trzoda chlewna, tytoń, siano, bawełna.
Przemysł: Samochodowy, chemiczny, farmaceutyczny, produkcja grzejników i chłodziarek.
Ważniejsze firmy: Columbia/HCA Healthcare, FDX, Eastman Chemical, Service Chemical, Service Merchandise, Provident Companies.
Podatek od sprzedaży: 6 do 8,75 procent
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, umiarkowany klimat, obfite zasoby wodne, węgiel, cynk, fluor, marmur, piryty.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 26°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 3°C.